Barma

Barma

Barma (Myanmar)
     Tato tajemná země, která se stále snaží skrývat před okolním světem, je zemí dávných bohatých říší, nedotčené a okouzlující přírody a přežívajících tradic. Barma je různorodá, naleznete zde nespočet zlatých pagod, rubínů, ale také prostých, palmových chýší.

Barma (známá jako Myanmar) je proti všem předsudkům a přes své vnitřní rozpory pro zahraniční návštěvníky oázou klidu, pohody a buddhistické tolerance.

 

 

DULEŽITÉ INFORMACE

Vstupní formality do Barmy: 
    Pokud se chystáte navštívit Barmu, je potřeba si zajistit vízum. Vízum vyřizujeme na základě potvrzení ubytování přes našeho barmského partnera. K vyřízení je potřeba barevná fotokopie hlavní strany pasu a jednu fotografii. Vyřízení trvá 4 – 6 týdnů.


Obyvatelstvo a zvyky: 
    Barma leží na křižovatce dvou velkých civilizací - Číny a Indie. Jeho kultura není typicky indická nebo čínská, ale je směsí obou těchto civilizačních kultur, obohacená rysy domorodého obyvatelstva. 
Obyvatelé Myamny jsou velmi slušní a poctiví lidé, jejich povaha je v naprostém rozporu s politikou vládnoucí junty. V zemi se pravděpodobně vůbec nesetkáte s okrádáním.
Chování lidí do velké míry ovlivňuje buddhismus, pro téměř každého obyvatele země je náboženství nedílnou součástí života.
Díky naprosté izolaci celé země trvající po několik desetiletí a do značné míry přetrvávající dodnes se v Myanmě zachovalo mnoho zvyků, které v ostatních zemích jihovýchodní Asie téměř nebo úplně vymizely. 
Yangon a jiná velká města se nezadržitelně mění a i zde již potkáte mladé dívky v sukních těsně pod kolena nebo dokonce nad, tedy něco, co bylo ještě před pár lety zcela nemožné. Podobně se ale začíná měnit i chování lidí v turistických oblastech, naštěstí zatím velmi pomalu.


Očkování a lékař: 
    Povinná nejsou žádná očkování. Riziko malárie je relativně malé, profylaxe antimalariky je na individuálním zvážení každého cestovatele. 


Jazyk: 
   Přestože má Barma pouze jeden úřední jazyk - barmštinu - hovoří se zde několika desítkami jazyků, mezi nimiž je i angličtina.



Měna a časový posun: 
Národní měnou je kyat (čat), který se dělí na 100 pya. Oficiální kurz kyatu k USD je 6 ku jedné.


Elektrické napětí: 
Elektrická síť pokrývá pouze části střední a východní Barmy, většina elektřiny je dodávána jedinou hydroelektrárnou v Lawpitě. Okrajová místa Barmy jsou elektrifikována místními generátory či malými hydroelektrárnami. Výpadky proudu jsou proto běžné. Napětí 230 V, 50 Hz.  Zásuvky jsou většinou s třemi zdířkami do trojúhelníku, objevují se i thajské zásuvky, s 2 zdířkami.


Nápoje a strava : 
    Základem barmské kuchyně je rýže. Hlavním jídlem je karí – hin, ať už s rybou, kuřetem, krevetami či skopovým. Barmská kuchyně není příliš pálivá, používá většinou kořeněné směsi – masala – zázvoru, česneku, soli, krevetové pasty a arašídového oleje. Populárním a oblíbeným nápojem je čaj. Káva zde není běžná. Nealkoholické nápoje jsou obvykle místních značek. Pivo – tradiční značkou je Mandalay Beer, místní alkoholické nápoje rum, whisky a gin jsou obvykle velmi dostupné za velmi nízké ceny a kvalita je vesměs vynikající.



Nákupy :
Hlavním řemeslným střediskem Barmy je Mandalaj. Typické jsou stříbrné výrobky, dřevořezby (zvláště z týkového dřeva), kamenické práce a sochy, výšivky (kalaga), loutky a výrobky z jadeitu.



Oblečení : 
nejvhodnější je lehké bavlněné oblečení. Koupání nahoře bez není obvyklé. Koupání bez plavek je nepřípustné. Do autobusů se hodí lehčí teplé oblečení

 
 

Podnebí a počasí v Barmě :
Pro Barmu je typické tropické podnebí s horkým vlhkými létem a teplou zimou. Střídají se tři období. Nejlepší čas pro cesty do Barmy je od března do května. To bývá nejlepší počasí a srážky jsou minimální. Od června do října je monzunové období, vyznačující se velkými vedry a téměř denně prší. Od listopadu do konce února je počasí chladnější. Zemí zhruba v její polovině prochází obratník Raka. Podnebí je převážně tropické, počasí ovlivňují monzunové větry přinášející buď vlhký nebo suchý vzduch. V Barmě panují tři období – sucho a horko, vlhko a horko, sucho a méně horko. Nejdeštivější období je mezi červnem a zářím, největší horko bývá v dubnu a nejsušší období bývá mezi prosincem a březnem. V souvislosti s globálními změnami klimatu však i toto rozdělení přestává platit a může stát, že i na konci listopadu zažijete lijáky.
 

měsíc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teplota vzduch 29 30 31 33 34 33 34 32 32 31 31 29
teplota voda 24 25 26 27 28 28 28 28 27 26 26 25



Barma
Zobrazit mapu